مقالات فنی و آموزشی

پخت سرامیک

پخت سرامیک

پخت سرامیک چیست و چگونه انجام می گیرد

بسیاری از خریداران سرامیک می خواهند بدانند که عملیات پخت سرامیک چگونه است و در عین انجام این فرآیند چه تغییراتی در سرامیک خام رخ داده و چه خواص و ویژگی هایی به سرامیک افزوده می شود .

هدف از انجام عملیات پخت سرامیک، تبدیل خاک رس ضعیف و خام سرامیک به یک شکل شیشه ای ، بادوام و کریستالی و مقاوم است. این عملیات در کوره خاصی انجام می گیرد.کوره های پخت کاشی و سرامیک در طی قرن ها ی متمادی کارآمدتر شده است . این کوره ها بعضا به شکل تونل بوده و در مواردی چرخشی هستند . دمای کوره که عملیات پخت در آن انجام می گیرد موجب بروز تغییرات جدی در خاک رس شده و لعاب آن را بوجود آورده و شکل می دهد . معمولا روش پخت به اینصورت است که ابتدا کوره را طی چند ساعت تا حدود 1000 درجه فارنهایت گرم کرده وسپس سرامیک خام را درآن قرار می دهند . در دمای حرارتی بین 1900 تا 2400 درجه فارنهایت ابتدا ماده اجری رنگ سرامیک پخته شده و در مرحله بعدی لعاب آن شکل می گیرد . هرچه میزان حرارت بیشتر باشد سرامیک محکم تر و بادوام تر خواهد شد . این فرآیند معمولا بین 3 الی 8 ساعت بطول می انجامید . هرچند با رشد تکنولوژی این ساعت کاهش یافته است . در مواردیکه درجه حرارت پایین باشد لعاب سرامیک خوب شکل نمی گیرد . چنانچه مراحل خنک کردن سرامیک بتدریج و به آرامی صورت گیرد کیفیت سرامیک بمراتب بهتر می شود .

بدلیل تجربه ایتالیایی ها در صنعت آجر پخته و سرامیک در صنعت سرامیک سازی بارها به کلمه Monocottura که یک اصطلاح ایتالیایی است مواجه می شویم که در مواردی بکار می رود که سرامیک ها یکبار در کوره قرار گیرند . در این حالت سرامیک ها تک رنگ یا یکبار پخت نامیده می شوند . این نوع سرامیک ها در کف و دیوارهایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز چندانی به مقاومت ندارند. چنانچه به کاشی ها و سرامیک های مقاوم تری نیاز داشته باشیم باید از سرامیک های دوبار پخت یا سه بار پخت استفاده کنیم . در صورتیکه بخواهیم سرامیک دارای لعاب با رنگ و طرح های متفاوت تری باشد باید سرامیک ها مجددا در کوره های مخصوص قرار گیرد. این فرآیند بارها و بارها تکرار می شود تا طرح و لعاب مورد نظر بدست آید .

سرامیک ضدباکتری

سرامیک های ضد باکتری

مزایای کلیدی فن آوری های خلاقانه ضد باکتریایی سرامیک

امروزه سرامیک ها در فضاهای مختلف تجاری، مسکونی، بهداشتی و سایر موارد بشکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. سطوح سرامیکی که عمدتا در دیوار ها و کف ساختمانها و مراکز بهداشتی نصب می شوند معمولا در معرض رطوبت و شرایط مرطوب قرار می گیرند و مستعد رشد باکتری های مضر می باشند .

شستشو با پاک کننده های ضد عفونی کننده یک روش اساسی برای کاهش موقت حضور میکروب ها روی سطوح سرامیکی است. با این حال تحقیقات نشان داده است که محصولات تمیز کننده دارای اثر کوتاه مدت هستند ، به این معنی که میکروب ها بلافاصله پس از تمیز کردن سطح ، هر بیست دقیقه دو برابر می شوند و در واقع دوباره سطوح را آلوده می سازند . بر خلاف اسپری های ضد عفونی کننده ، فن آوری های ضد باکتریایی ساختاری می توانند رشد باکتری را بر روی سطح سرامیک به طور منظم کنترل نمایند .

تولید سرامیک یک فرایند پیچیده و با چالش های فنی بسیار است. سرامیک ها از خاک رس و سایر عناصر خاک رس طبیعی تشکیل شده اند، به این معنی که ترکیب مواد اولیه از معادن محلی می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. علاوه بر تفاوت مواد معدنی طبیعی ، متغیرهای فراوانی  در فرآیند تولید از جمله  دما و زمان و شرایط جوی وجود دارند که می توانند بر تولید این محصول تأثیر بگذارند. افزودن فناوری ضد باکتریایی در عین فواید آن می تواند یک فرایند چالش برانگیز باشد زیرا ممکن است ترکیب افزودنی ضد میکروبی و مواد معدنی موجب بروز فعل و انفعلاتی غیر قابل پیش بینی  در لعاب سرامیک شود. تاثیر هر یک از این عوامل در گرمای زیاد ایزوله شده، تغییر در مواد اولیه یا مواد افزودنی  و همچنین اثرات متقابل شیمیایی بین آنها می توانند اثرات متفاوتی را ایجاد کنند. اختلال در تعادل ظریف در بین اجزای مختلف می تواند  موجب  آسیب، لکه، ذوب شدن در محصول سرامیکی و ویژگی های آن شود. دانش، مهارت و انعطاف پذیری فوق العاده ای لازم است که همه این عوامل را در نظرگرفته شود تا یک محصول سرامیکی تولید شود که نه تنها از نظر عملکردی و زیبایی شناختی بلکه از رشد میکروبی نیز برای تولید کنندگان سرامیک ویژگی های موثر را به ارمغان آورد.

شرکت های تولید کننده سالها و بطور گسترده ای تلاش کرده اند تا فن آوری های ضد باکتریایی را ایجاد کنند که بدون تغییر در سطح سرامیک و یا نیاز به نور ماوراء بنفش روی سرامیک ها قادر باشند که این افزودنی را در لعاب جاسازی نموده و بطور مداوم سطوح را در مقابل باکتری ها محافظت نمایند .  مزایای اصلی سرامیک های ضد باکتریایی حفاظت یکپارچه در برابر باکتری های بیماری زا، مبارزه با رشد لکه و بو می باشد. این ویژگی بخصوص برای بیمارستانها، مدارس و سایر محیط های بهداشتی بسیار مفید است .

چسب کاشی

چسب کاشی

امروزه با روی کار آمدن محصولات و فن آوری جدید ، بسیاری از مصالح جدید جایگزین مصالح قدیم شده اند . این مصالح علاوه بر آنکه جوابگوی نیازهای جدید درصنعت ساختمان هستند، در عملکرد بهتر ساخت و ساز نقش بسزایی  دارند.

چسب کاشی

کاربرد های چسب کاشی

انواع روان کننده های بتن ،تندگیر و کند گیرهای بتن که در امر بتن ریزی  در هوای سرد و گرم ضامن کیفیت بتن هستند و یا انواع چسب های ساختمانی با قابلیت های متفاوت ، برای نصب انواع پرسلانها نمونه هایی از مواد شیمیایی جدید هستند که امکان ساخت و ساز با کیفیت تر و ماندگار تر را ایجاد می کنند.

چسب کاشی

عایق های رطوبتی جدید ، جایگزین عایق بندی با قیرگونی شده که علاوه بر اجرای تمیزتر و بی دردسرتر ، امکان آب بندی استخرها ، مخازن ، تصفیه خانه ها ، بام ها و سرویس های بهداشتی را فراهم می آورند . به عبارت دیگر می توان  گفت  فرآورده های شیمیایی در صنعت ساختمان گام بزرگی است بسوی ساخت و ساز با کیفیت تر.

کاشی رنگی بیمارستانی

کاشی رنگی بیمارستانی

بدون تردید، برای پوشش طرح کف و دیوار محیط های بیمارستانی و درمانی، کاشی رنگی بیمارستانی گزینه مثمر ثمر و مطلوبی به شمار می رود. از آنجایی که در محیط بیمارستان، بهداشتی بودن یکی از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می شود، کاشی های بیمارستانی باید بهداشتی و سازگاری کامل با خدمات این فضاها داشته باشند. به طور کلی، محیط ‌های بیمارستانی از بخش ها، قسمت ها و اتاق ‌های مهمی تشکیل شده است. وجود آلودگی در این اتاق ها ضمن ایجاد مشکلات بزرگ، می تواند سلامت بیماران را تحت شعاع قرار دهد. در این شرایط، استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی راهکار مفید و مطلوبی محسوب می شود. چراکه از آلودگی قسمت های مختلف محیط های بیمارستانی جلوگیری به عمل می آورد. شایان ذکر است که کاشی رنگی بیمارستانی در ایجاد محیطی تمیز و مرتب نقش برجسته و پر رنگی ایفا می نماید.

کاشی رنگی بیمارستانی

ضرورت استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی

بدون اغراق، نقش و اهمیت مراکز درمانی و بیمارستانی در تحقق سلامت جامعه را نمی توان نادیده گرفت. بر همین اساس، رعایت موازین و اصول بهداشتی می تواند در این زمینه بسیار مؤثر و تاثیر گذار باشد. پوشش کف و دیوار مراکز پزشکی و درمانی با کاشی رنگی بیمارستانی برای متبلور ساختن نظافت و رعایت اصول بهداشتی، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. این محصول به علت برخورداری از تنوع رنگ و طرح بالا، برای پوشش سطوح مختلف بیمارستان گزینه مقرون به صرفه و کاربردی به شمار می رود. مقاومت در برابر رطوبت، استفاده از کاشی های رنگی را با روند رو به رشدی همراه ساخته است. همچنین مقاومت در برابر سایش، خش، و لکه پذیری از نقاط عطف کاشی های رنگی بیمارستانی محسوب می شود. ناگفته نماند که کاشی رنگی بیمارستانی در برابر عوامل محیطی، شیمیایی و مواد اسیدی، از مقاومت قابل توجهی برخوردار می باشد.

کاشی رنگی بیمارستانی

ویژگی های مهم کاشی رنگی بیمارستانی

کاشی رنگی بیمارستانی از لحاظ کیفیت و مرغوبیت و متریال به کار رفته در بافت آن با کاشی های دیگر بسیار تفاوت دارد. از آنجایی که این محصول باید با محیط های بهداشتی سازگاری و تطابق کامل داشته باشد، به صورت آنتی باکتریال تهیه و تولید می گردد. مضاف بر این، کاشی های رنگی بیمارستانی  به علت تردد افراد مختلف بر روی سطح آن، از مقاومت بالایی بهره می برند. لازم به ذکر است که در تولید و ساخت کاشی های بیمارستانی از مرغوب ترین و بهترین متریال استفاده به عمل می آید. همچنین در تنظیم شدن دقیق این محصولات دقت و حساسیت زیادی اعمال می شود تا کوچکترین درزی در سطح کاشی ایجاد نگردد. غالباً کاشی رنگی بیمارستانی به منظور کاهش درز کاشی ها بزرگ تر از حالت عادی به نظر می رسند. از سوی دیگر، این کاشی ها از سطح محکم، بادوام، هموار و صیقلی برخوردار می باشند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که سطح صاف و یکدست با وجود کاشی رنگی بیمارستانی عجین شده است. چراکه از ایجاد آلودگی و لکه بر روی سطوح جلوگیری به عمل می آورد.

نحوه انتخاب رنگ کاشی رنگی بیمارستانی

به طور کلی، در بیمارستان ها استفاده از رنگ های مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. بر این اساس،  کاشی رنگی بیمارستانی مورد استفاده در اتاق عمل عموما به رنگ آبی و سبز در نظر گرفته می شود. این رنگ ها از خستگی چشم جراحان در اتاق عمل جلوگیری به عمل می آورد. رنگ سبز روشن از دیگر رنگ هایی می باشد که در مراکز درمانی در طیف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول، بخش رادیولوژی از کاشی های به رنگ سبز روشن بهره می برد. استفاده از این رنگ در اتاق رادیولوژی ضمن ایجاد نمای منحصر به فرد، نقش بسزایی در کاهش جذب اشعه به بیماران ایفا می نماید. از دیگر نمونه رنگ های کاشی رنگی بیمارستانی می توان به رنگ آبی اشاره نمود. کاشی های به رنگ آبی در اتاق انتظار مورد استفاده واقع می شوند. از آنجایی که در محیط بیمارستان استرس و فشار روانی بر بیماران و همراهان آنها غلبه پیدا می کند، کاشی ها و سرامیک های به رنگ آبی، علاوه بر تاثیر گذاری مثبت بر روان آنها، زمینه آرامش و آرام شدن بیماران را فراهم می آورد. بدون تردید، از موضوعات مهم و حائز اهمیت در محیط بیمارستان ها، رعایت نظافت و بهداشت می باشد. استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی به رنگ سفید، از بهترین گزینه ها برای جامه عمل پوشاندن به این امر می باشد. رنگ سفید به دلیل بازتاب دادن نور، به خوبی لکه و آلودگی ها را نمایان می سازد.

کاشی رنگی بیمارستانی

موارد استفاده و کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی

در حال حاضر به علت تنوع  بالا در رنگ و مدل ، به انضمام کیفیت و دوام، کاشی رنگی بیمارستانی در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. بر این اساس، استفاده در محیط های بیمارستانی و مراکز درمانی، از مهمترین موارد کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی به شمار می آید. همچنین برای پوشش سطوح کلینیک های خصوصی نیز بر روی استفاده از این محصول حساب ویژه ای باز می نمایند. از دیگر موارد کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی می توان استفاده از این محصول در مطب پزشکان را عنوان نمود.