مقالات فنی و آموزشی

پخت سرامیک

پخت سرامیک

پخت سرامیک چیست و چگونه انجام می گیرد

بسیاری از خریداران سرامیک می خواهند بدانند که عملیات پخت سرامیک چگونه است و در عین انجام این فرآیند چه تغییراتی در سرامیک خام رخ داده و چه خواص و ویژگی هایی به سرامیک افزوده می شود .

هدف از انجام عملیات پخت سرامیک، تبدیل خاک رس ضعیف و خام سرامیک به یک شکل شیشه ای ، بادوام و کریستالی و مقاوم است. این عملیات در کوره خاصی انجام می گیرد.کوره های پخت کاشی و سرامیک در طی قرن ها ی متمادی کارآمدتر شده است . این کوره ها بعضا به شکل تونل بوده و در مواردی چرخشی هستند . دمای کوره که عملیات پخت در آن انجام می گیرد موجب بروز تغییرات جدی در خاک رس شده و لعاب آن را بوجود آورده و شکل می دهد . معمولا روش پخت به اینصورت است که ابتدا کوره را طی چند ساعت تا حدود 1000 درجه فارنهایت گرم کرده وسپس سرامیک خام را درآن قرار می دهند . در دمای حرارتی بین 1900 تا 2400 درجه فارنهایت ابتدا ماده اجری رنگ سرامیک پخته شده و در مرحله بعدی لعاب آن شکل می گیرد . هرچه میزان حرارت بیشتر باشد سرامیک محکم تر و بادوام تر خواهد شد . این فرآیند معمولا بین 3 الی 8 ساعت بطول می انجامید . هرچند با رشد تکنولوژی این ساعت کاهش یافته است . در مواردیکه درجه حرارت پایین باشد لعاب سرامیک خوب شکل نمی گیرد . چنانچه مراحل خنک کردن سرامیک بتدریج و به آرامی صورت گیرد کیفیت سرامیک بمراتب بهتر می شود .

بدلیل تجربه ایتالیایی ها در صنعت آجر پخته و سرامیک در صنعت سرامیک سازی بارها به کلمه Monocottura که یک اصطلاح ایتالیایی است مواجه می شویم که در مواردی بکار می رود که سرامیک ها یکبار در کوره قرار گیرند . در این حالت سرامیک ها تک رنگ یا یکبار پخت نامیده می شوند . این نوع سرامیک ها در کف و دیوارهایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز چندانی به مقاومت ندارند. چنانچه به کاشی ها و سرامیک های مقاوم تری نیاز داشته باشیم باید از سرامیک های دوبار پخت یا سه بار پخت استفاده کنیم . در صورتیکه بخواهیم سرامیک دارای لعاب با رنگ و طرح های متفاوت تری باشد باید سرامیک ها مجددا در کوره های مخصوص قرار گیرد. این فرآیند بارها و بارها تکرار می شود تا طرح و لعاب مورد نظر بدست آید .

سرامیک ضدباکتری

سرامیک های ضد باکتری

مزایای کلیدی فن آوری های خلاقانه ضد باکتریایی سرامیک

امروزه سرامیک ها در فضاهای مختلف تجاری، مسکونی، بهداشتی و سایر موارد بشکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. سطوح سرامیکی که عمدتا در دیوار ها و کف ساختمانها و مراکز بهداشتی نصب می شوند معمولا در معرض رطوبت و شرایط مرطوب قرار می گیرند و مستعد رشد باکتری های مضر می باشند .

شستشو با پاک کننده های ضد عفونی کننده یک روش اساسی برای کاهش موقت حضور میکروب ها روی سطوح سرامیکی است. با این حال تحقیقات نشان داده است که محصولات تمیز کننده دارای اثر کوتاه مدت هستند ، به این معنی که میکروب ها بلافاصله پس از تمیز کردن سطح ، هر بیست دقیقه دو برابر می شوند و در واقع دوباره سطوح را آلوده می سازند . بر خلاف اسپری های ضد عفونی کننده ، فن آوری های ضد باکتریایی ساختاری می توانند رشد باکتری را بر روی سطح سرامیک به طور منظم کنترل نمایند .

تولید سرامیک یک فرایند پیچیده و با چالش های فنی بسیار است. سرامیک ها از خاک رس و سایر عناصر خاک رس طبیعی تشکیل شده اند، به این معنی که ترکیب مواد اولیه از معادن محلی می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. علاوه بر تفاوت مواد معدنی طبیعی ، متغیرهای فراوانی  در فرآیند تولید از جمله  دما و زمان و شرایط جوی وجود دارند که می توانند بر تولید این محصول تأثیر بگذارند. افزودن فناوری ضد باکتریایی در عین فواید آن می تواند یک فرایند چالش برانگیز باشد زیرا ممکن است ترکیب افزودنی ضد میکروبی و مواد معدنی موجب بروز فعل و انفعلاتی غیر قابل پیش بینی  در لعاب سرامیک شود. تاثیر هر یک از این عوامل در گرمای زیاد ایزوله شده، تغییر در مواد اولیه یا مواد افزودنی  و همچنین اثرات متقابل شیمیایی بین آنها می توانند اثرات متفاوتی را ایجاد کنند. اختلال در تعادل ظریف در بین اجزای مختلف می تواند  موجب  آسیب، لکه، ذوب شدن در محصول سرامیکی و ویژگی های آن شود. دانش، مهارت و انعطاف پذیری فوق العاده ای لازم است که همه این عوامل را در نظرگرفته شود تا یک محصول سرامیکی تولید شود که نه تنها از نظر عملکردی و زیبایی شناختی بلکه از رشد میکروبی نیز برای تولید کنندگان سرامیک ویژگی های موثر را به ارمغان آورد.

شرکت های تولید کننده سالها و بطور گسترده ای تلاش کرده اند تا فن آوری های ضد باکتریایی را ایجاد کنند که بدون تغییر در سطح سرامیک و یا نیاز به نور ماوراء بنفش روی سرامیک ها قادر باشند که این افزودنی را در لعاب جاسازی نموده و بطور مداوم سطوح را در مقابل باکتری ها محافظت نمایند .  مزایای اصلی سرامیک های ضد باکتریایی حفاظت یکپارچه در برابر باکتری های بیماری زا، مبارزه با رشد لکه و بو می باشد. این ویژگی بخصوص برای بیمارستانها، مدارس و سایر محیط های بهداشتی بسیار مفید است .

چسب کاشی

چسب کاشی

امروزه با روی کار آمدن محصولات و فن آوری جدید، بسیاری از مصالح جدید جایگزین مصالح قدیم شده اند. این مصالح علاوه بر آنکه جوابگوی نیازهای جدید درصنعت ساختمان هستند، در عملکرد بهتر ساخت و ساز نقش بسزایی  دارند.

مزایای خرید چسب کاشی

در گذشته کار نصب و تراز کردن کاشی ها کار زمان بر و دشواری بود. برای نصب کاشی باید گذشته از وقت زیادی که باید برای آماده کردن بستر محیط مورد نظر برای نصب کاشی صرف می شد، حجم زیادی از شن، سیمان و یا ماسه برای تهیه ملات مورد نظر برای چسباندن کاشی یا سرامیک به سطح بستر نیز مورد نیاز بود. روش سنتی برای نصب کاشی، به دلیل سختی هایی که به آن اشاره شد، امروزه دیگر طرفداران کمی دارد. البته ناگفته هم نماند که در مواردی استفاده از چسب کاشی برای نصب سرامیک در بعضی از محیط ها امکان پذیر نیست و یا حداقل برای استفاده از چسب کاشی باید بستر و زیرسازی های مخصوصی انجام شود.

چسب کاشی

دلایل خرید چسب کاشی

همانطور که در مقدمه هم اشاره شد، استفاده چسب کاشی و یا چسب سرامیک، شماری از مزایا و نکات مثبت را وارد صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی منزل یا محیط کار کرد. همانطور که اشاره شد در گذشته برای نصب کاشی مجبور به انجام عملیات ساختمانی بر روی محیط مورد نظر، زیرسازی، انتقال مصالح ساختمانی، مانند شن، ماسه و سیمان به محل بودیم و همین مورد کار نصب کاشی را سخت کرده بود.

چسب کاشی

کاربری آسان

از طرف دیگر در شرایطی شخصی مایل به تعویض کاشی های قدیمی با کاشی های جدید و مدرن است. این مورد می تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ مانند: قدیمی شدن کاشی های قبلی منزل، شکستن کاشی ها، تغییر دکوراسیون و ترکیب رنگی محیط و دلایل دیگر. تحت این شرایط، استفاده از کاشی های جدید و جابه جا کردن آن ها با کاشی قدیمی، در صورتی که از روش قدیمی استفاده کنیم، بسیار سخت خواهد بود. زیرا در روش سنتی باید ابتدا با استفاده از ابزارها و عملیات ساختمانی کاشی قدیمی را تخریب و با زیرسازی مجدد، بار دیگر با استفاده از شن، ماسه و سیمان، کاشی های جدید را در بستر مورد نظر نصب می کردیم.
اما با ورود چسب کاشی به صنعت ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی، دیگر تمامی سختی ها و دشواری های قبلی در این مورد برطرف شد. در نصب سرامیک با استفاده از چسب کاشی، دیگر نیازی به تخریب سازه ها و کاشی های قبلی محیط نیست و می توان تنها با استفاده از چسب کاشی، تمامی کاشی های مورد نیاز محیط را بر روی سرامیک های قبلی چسباند. بنابراین دیگر مانند گذشته مجبور به ریخت و پاش، صرف وقت و زمان زیاد، کثیف کاری و .. نخواهد بود.

کاهش وزن ساختمان

اما فواید استفاده از چسب کاشی تنها به مزایای اقتصادی و موارد دیگر خلاصه نمی شود؛ بلکه چسب سرامیک در بسیاری از موارد به عنوان عایق گرما و سرما عمل می کند و همچنین وزن کمتری نیز نسبت به ماسه، سیمان یا غیره دارد و باعث کمتر شدن وزن کلی ساختمان می شود. بنابراین با به کار بردن چسب سرامیک در نصب کاشی با یک تیر دو نشان زده اید: صرفه جویی در هزینه ها و تکمیل پروژه ساختمانی بهینه.

زیبایی چیدمان

در هنگام خرید چسب کاشی پرسلانی بسیاری نگران خشک شدن چسب کاشی در فاصله ریختن و مرتب کردن آن بر روی سطح تا جایگذاری کاشی ها هستند. اما فرمولاسیون جدید چسب سرامیک به گونه ای است که با زمان بندی بهینه، فرصت کافی را در اختیار تکنسین های نصب سرامیک می گذارد تا با چیدن کاشی ها در کنار یکدیگر بهترین خروجی را به لحاظ تناسب چیدمان و زیبایی به دست دهد.

استفاده از چسب کاشی مقرون به صرفه است

با توجه به نوسانات جدی و فاحش قیمت مصالح ساختمانی در سال ها و روزهای اخیر، به حداقل رساندن مصرف مصالحی مانند سیمان، ماسه و … می تواند کاهش قابل توجهی در هزینه های تکمیل پروژه های ساختمانی به وجود آورد. یکی از مراحل تکمیل پروژه، نصب کاشی و سرامیک است که در صورت پیش گرفتن روش سنتی، مقدار زیادی سیمان، ماسه، آب و مصالح دیگر را مصرف خواهد کرد. اما با استفاده از چسب کاشی، مخصوصا در پروژه های بزرگ، هزینه های تمام شده تکمیل پروژه به نحو قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

چسب کاشی

شرکت پارس نقش آویژه با توجه به تخصص کارشناسان خود در زمینه طراحی، شما را در زمینه ترکیب و چیدمان کاشی یاری میدهند.

02188057543 _ 02188065195 _ 02188619039

انواع چسب کاشی

ملات نازک

در تولید این نوع چسب سرامیک از سیمان پرتلند استفاده شده است. در مصرف این چسب باید قبل از اعمال آن بر روی سطح آن را با آب یا افزودنی های مثل اکریلیک ترکیب کنید؛ البته در بعضی موارد کارخانه مربوطه در روند تولید افزودنی های لازم را پیشاپیش با ملات نازک مخلوط می کند که در این صورت دیگر نیازی به ترکیب افزودنی جدید توسط مصرف کننده نخواهد بود.

چسب پلیمری

این چسب از ترکیب رزین های اکریلیکی، مواد معدنی و سایر افزودنی ها حاصل می شود. این نوع چسب کاشی وزن بسیار کمی و در نتیجه تاثیر بسزایی در کاهش وزن مرده ساختمان دارد.

چسب اپوکسی

این نوع چسب سرامیک، مقاوم ترین نوع در میان انواع چسب های سرامیک محسوب می شود. ترکیب این نوع چسب ها شامل رزین های اپوکسی است. قدرت چسبندگی این نوع چسب ها به اندازه ای است که آن را مناسب استفاده در محیط های مرطوب و در برابر مواد شوینده شیمیایی مقاوم می سازد.

چسب پیش ترکیب

در ترکیب این چسب از نوعی ماده آلی به نام بنه استفاده می شود. بنه از ترکیب شیمیایی لاتکس و نفت خام به دست می آید و علاوه بر استفاده از آن در تولید چسب سرامیک، در صنعت مصارف بسیار زیاد دیگری دارد.

کاربرد های چسب کاشی

انواع روان کننده های بتن ،تندگیر و کند گیرهای بتن که در امر بتن ریزی  در هوای سرد و گرم ضامن کیفیت بتن هستند و یا انواع چسب های ساختمانی با قابلیت های متفاوت، برای نصب انواع پرسلانها نمونه هایی از مواد شیمیایی جدید هستند که امکان ساخت و ساز با کیفیت تر و ماندگار تر را ایجاد می کنند. عایق های رطوبتی جدید، جایگزین عایق بندی با قیرگونی شده که علاوه بر اجرای تمیزتر و بی دردسرتر، امکان آب بندی استخرها ، مخازن ، تصفیه خانه ها ، بام ها و سرویس های بهداشتی را فراهم می آورند. به عبارت دیگر می توان گفت فرآورده های شیمیایی در صنعت ساختمان گام بزرگی است بسوی ساخت و ساز با کیفیت تر.

چسب کاشی

چسب سرامیک و زیرسازی بستر

سطحی که می خواهید با استفاده از چسب بر روی آن کاشی را نصب کنید، باید شرایط خاصی داشته باشد. پیش از هرچیز سطح مورد نظر باید از هرگونه گرد و غبار و ذرات چربی پاک شده باشد. در صورتی که در سطح مورد نظر، اعم از دیوار و یا کف ساختمان، هر گونه آثاری از قیرگونی، آسفالت و مصالح دیگر وجود داشته باشد باید پیش از اعمال چسب سرامیک و نصب کاشی به وسیله پرایمر از سطح دیوار یا کف جدا شود.
برای چسباندن کاشی به سطوح مرطوب عجله نکنید. تا جایی که ممکن است صبر کنید تا سطح مورد نظر خشک شود و سپس با اعمال چسب بر روی تمامی نقاط سطح می توانید به نصب کاشی ها اقدام کنید. البته به این دلیل که خشک شدن چسب بر روی سطوح مرطوب بیشتر طول می کشد، برای کوتاه کردن زمان خشک شدن، هنگام نصب کاشی باید فشار مضاعفی بر روی آن وارد آورید.

پارس نقش آویژه

مجموعه پارس نقش آویژه با بیش از سی سال تجربه در زمینه تامین خدماتی مانند خرید سرامیک و کاشی، مفتخر به ایفای نقش، هر چند کوچک، در تکمیل هر چه بهتر پروژه های عمرانی است. پارس نقش آویژه با شناسایی و همکاری با برترین مجموعه های داخلی و بین المللی تولیدکننده مصالح ساختمانی، سعی در ارتقای کیفی پروژه های ساختمانی با تامین محصولات باکیفیت دارد.
برای ارتباط با کارشناسان ما می توانید با شماره تلفن هایی که در سایت درج شده است، تماس حاصل نمایید.

کاشی رنگی بیمارستانی

کاشی رنگی بیمارستانی

بدون تردید، برای پوشش طرح کف و دیوار محیط های بیمارستانی و درمانی، کاشی رنگی بیمارستانی گزینه مثمر ثمر و مطلوبی به شمار می رود. از آنجایی که در محیط بیمارستان، بهداشتی بودن یکی از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می شود، کاشی های بیمارستانی باید بهداشتی و سازگاری کامل با خدمات این فضاها داشته باشند. به طور کلی، محیط ‌های بیمارستانی از بخش ها، قسمت ها و اتاق ‌های مهمی تشکیل شده است. وجود آلودگی در این اتاق ها ضمن ایجاد مشکلات بزرگ، می تواند سلامت بیماران را تحت شعاع قرار دهد. در این شرایط، استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی راهکار مفید و مطلوبی محسوب می شود. چراکه از آلودگی قسمت های مختلف محیط های بیمارستانی جلوگیری به عمل می آورد. شایان ذکر است که کاشی رنگی بیمارستانی در ایجاد محیطی تمیز و مرتب نقش برجسته و پر رنگی ایفا می نماید.

کاشی رنگی بیمارستانی

ضرورت استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی

بدون اغراق، نقش و اهمیت مراکز درمانی و بیمارستانی در تحقق سلامت جامعه را نمی توان نادیده گرفت. بر همین اساس، رعایت موازین و اصول بهداشتی می تواند در این زمینه بسیار مؤثر و تاثیر گذار باشد. پوشش کف و دیوار مراکز پزشکی و درمانی با کاشی رنگی بیمارستانی برای متبلور ساختن نظافت و رعایت اصول بهداشتی، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. این محصول به علت برخورداری از تنوع رنگ و طرح بالا، برای پوشش سطوح مختلف بیمارستان گزینه مقرون به صرفه و کاربردی به شمار می رود. مقاومت در برابر رطوبت، استفاده از کاشی های رنگی را با روند رو به رشدی همراه ساخته است. همچنین مقاومت در برابر سایش، خش، و لکه پذیری از نقاط عطف کاشی های رنگی بیمارستانی محسوب می شود. ناگفته نماند که کاشی رنگی بیمارستانی در برابر عوامل محیطی، شیمیایی و مواد اسیدی، از مقاومت قابل توجهی برخوردار می باشد.

کاشی رنگی بیمارستانی

ویژگی های مهم کاشی رنگی بیمارستانی

کاشی رنگی بیمارستانی از لحاظ کیفیت و مرغوبیت و متریال به کار رفته در بافت آن با کاشی های دیگر بسیار تفاوت دارد. از آنجایی که این محصول باید با محیط های بهداشتی سازگاری و تطابق کامل داشته باشد، به صورت آنتی باکتریال تهیه و تولید می گردد. مضاف بر این، کاشی های رنگی بیمارستانی  به علت تردد افراد مختلف بر روی سطح آن، از مقاومت بالایی بهره می برند. لازم به ذکر است که در تولید و ساخت کاشی های بیمارستانی از مرغوب ترین و بهترین متریال استفاده به عمل می آید. همچنین در تنظیم شدن دقیق این محصولات دقت و حساسیت زیادی اعمال می شود تا کوچکترین درزی در سطح کاشی ایجاد نگردد. غالباً کاشی رنگی بیمارستانی به منظور کاهش درز کاشی ها بزرگ تر از حالت عادی به نظر می رسند. از سوی دیگر، این کاشی ها از سطح محکم، بادوام، هموار و صیقلی برخوردار می باشند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که سطح صاف و یکدست با وجود کاشی رنگی بیمارستانی عجین شده است. چراکه از ایجاد آلودگی و لکه بر روی سطوح جلوگیری به عمل می آورد.

نحوه انتخاب رنگ کاشی رنگی بیمارستانی

به طور کلی، در بیمارستان ها استفاده از رنگ های مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. بر این اساس،  کاشی رنگی بیمارستانی مورد استفاده در اتاق عمل عموما به رنگ آبی و سبز در نظر گرفته می شود. این رنگ ها از خستگی چشم جراحان در اتاق عمل جلوگیری به عمل می آورد. رنگ سبز روشن از دیگر رنگ هایی می باشد که در مراکز درمانی در طیف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول، بخش رادیولوژی از کاشی های به رنگ سبز روشن بهره می برد. استفاده از این رنگ در اتاق رادیولوژی ضمن ایجاد نمای منحصر به فرد، نقش بسزایی در کاهش جذب اشعه به بیماران ایفا می نماید. از دیگر نمونه رنگ های کاشی رنگی بیمارستانی می توان به رنگ آبی اشاره نمود. کاشی های به رنگ آبی در اتاق انتظار مورد استفاده واقع می شوند. از آنجایی که در محیط بیمارستان استرس و فشار روانی بر بیماران و همراهان آنها غلبه پیدا می کند، کاشی ها و سرامیک های به رنگ آبی، علاوه بر تاثیر گذاری مثبت بر روان آنها، زمینه آرامش و آرام شدن بیماران را فراهم می آورد. بدون تردید، از موضوعات مهم و حائز اهمیت در محیط بیمارستان ها، رعایت نظافت و بهداشت می باشد. استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی به رنگ سفید، از بهترین گزینه ها برای جامه عمل پوشاندن به این امر می باشد. رنگ سفید به دلیل بازتاب دادن نور، به خوبی لکه و آلودگی ها را نمایان می سازد.

کاشی رنگی بیمارستانی

موارد استفاده و کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی

در حال حاضر به علت تنوع  بالا در رنگ و مدل ، به انضمام کیفیت و دوام، کاشی رنگی بیمارستانی در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. بر این اساس، استفاده در محیط های بیمارستانی و مراکز درمانی، از مهمترین موارد کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی به شمار می آید. همچنین برای پوشش سطوح کلینیک های خصوصی نیز بر روی استفاده از این محصول حساب ویژه ای باز می نمایند. از دیگر موارد کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی می توان استفاده از این محصول در مطب پزشکان را عنوان نمود.