مقالات علمی

سرامیک ضد اسید چه خصوصیاتی دارد؟

ویژگی های سرامیک ضد اسید

سرامیک ضد اسید در برابر فرسایش شیمیایی که در مجاورت محیط­های اسیدی یا محلول­های قوی ساینده رخ می­دهد، مقاومت می­کند. میزان جذب آب و مایعات توسط این نوع سرامیک بسیار کم می­باشد، که در مقاومت آن در برابر اسید موثر است. از تایل سرامیک ضد اسید جهت کف پوش و دیوار پوش سالن­های تولیدی و  صنعتی استفاده می­شود.

ویژگی های سرامیک ضد اسید

ویژگی های سرامیک ضد اسید

سرامیک ضد اسید در برابر فرسایش شیمیایی که در مجاورت محیطهای اسیدی یا محلول­های قوی ساینده رخ می­دهد، مقاومت می­کند. میزان جذب آب و مایعات توسط این نوع سرامیک بسیار کم می­باشد، که در مقاومت آن در برابر اسید موثر است.
سرامیک­های ضد اسیدی، تایل­های مقاوم در برابر اسیدها و مواد شیمیایی کاملاً ضدعفونی شده هستند که با استفاده از رس مخصوص غیر آهنی تولید می­شوند و در دماهای بسیار بالا پردازش می شوند. این فرایند باعث می­شود مواد اولیه گداخته شوند و یک جرم متراکم با جذب آب بسیار کم و کمتر از 0.5٪ تشکیل دهند.

انواع مواد سرامیکی اغلب از جنس کریستالی، اکسید نیترید یا کاربید است که یک ماده غیر معدنی و غیر فلزی می­باشد. سرامیک مدرن را می­توان به عنوان ترکیباتی از فلزات و غیر فلزات تعریف کرد که عموماً بین آنها پیوند اتمی یونی وجود دارد. مواد اولیه سرامیک سنتی شامل مواد معدنی رس مانند از نوع کائولینیت است، در حالی که مواد جدید آن شامل اکسید آلومینیوم است که بیشتر به عنوان آلومینا شناخته می­شود. مواد سرامیکی مدرن­، که به عنوان سرامیک پیشرفته طبقه بندی می­شوند، شامل کاربید سیلیکون و کاربید تنگستن است.

ویژگی های سرامیک ضد اسید

کاربرد سرامیک ضد اسید در صنایع چیست؟

سرامیک ضد اسید، در صنایع شیمیایی که نیاز به مقاومت در برابر فرسایش شیمیایی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد و کاربردهای زیادی در صنایع مختلف را به خود اختصاص داده است.
اینگونه سرامیک ها به دلیل آنکه در مقابل اسید های مختلف به جز اسید فلوئوریدریک، مقاومت زیادی دارند، برای مکان­هایی که سرامیک های معمولی در خطر آسیب توسط اسید ها هستند، مورد استفاده قرار می­گیرند.
از سرامیک ضد اسید که در ساخت کاشی و تایل به کار می­رود، جهت کف پوش و دیوار پوش سالن­های تولیدی و  صنعتی استفاده می­شود.
همچنین این نوع تایل سرامیک برای استفاده در پوشش کف و دیوار سالن های انواع کارخانه جات صنایع غذایی و نوشابه سازی مناسب هستند.
در صنایعی که نیاز به حوضچه هایی برای نگهداری مواد اسیدی و مواد شیمیایی دارند، جهت کف و دیواره­های این حوضچه­ها از تایل سرامیک ضد اسید استفاده می­گردد.

ویژگی های سرامیک ضد اسید

بسیاری از آنها از سختی بالایی برخوردار هستند از این رو به عنوان پودر ساینده و ابزار برش در محیط­های اسیدی استفاده می­شوند.
همچنین به دلیل سختی بالای این تایل سرامیک، در برابر سایش حاصل از رفت و آمد زیاد و نیز مقاومت بسیار در برابر اسیدها و روغن­های ترمز، یکی از موارد استفاده از آن ها در کف پوش پارکینگ ها و مکان­هایی است که رفت و آمد وسایل نقلیه در آنجا زیاد است.
اینگونه سرامیک­ها از نقطه ذوب بالایی برخوردار هستند که باعث می­شود در ساخت مواد نسوز استفاده گردند. آنها همچنین عایق های حرارتی خوبی هستند که دلیل دیگری برای استفاده از آنها به عنوان مواد نسوز است.

این سرامیک ، مقاومت الکتریکی بالایی دارد، این خصوصیت باعث می­شود تا به عنوان عایق مناسب در صنایع استفاده شوند.

از آنجا که توانایی جذب آب در این سرامیک ها به شدت کم است در مکان­های مرطوب که احتمال باقی ماندن آب، کفک­زدگی و انتشار بوی بد وجود دارد، از سرامیک ضد اسید استفاده می­شود.
در ساخت این نوع سرامیک از مواد اولیه خالص سفال سنگ نما یا stoneware  استفاده می­شود. علی بابا یک نام مشهور برای یک کوزه بزرگ سرامیک سنگی با ظرفیت 5000 لیتر است که برای ذخیره اسیدهای شیمیایی کاربرد دارد.

ویژگی های سرامیک ضد اسید

در بناسازی محیط­های کاری مانند سالن­های صنعتی، سالن­های تولید مواد غذایی، آزمایشگاه ها، و دیگر مکان­های بهداشتی، رعایت استانداردهای صنعتی و بهداشتی، برای پوشش کف و دیوارها بسیار مهم است. در اینصورت چند ویژگی سرامیک ضد اسید قابل توجه است.

  •   مواد سرامیکی به طور معمول سخت، شکننده، نیرومند در مقابل فشرده سازی و ضعیف در مقابل برش و کشش هستند.
  •   سرامیک ها به طور کلی می­توانند در برابر درجه حرارت بسیار بالا از 1000 درجه سانتیگراد تا 1600 درجه سانتیگراد مقاومت کنند.
  • اینگونه سرامیک­ها دارای خاصیت نفوذناپذیری و شفافیت بالایی هستند.
  •   این نوع از سرامیک­ها از نظر شیمیایی بی اثر و مقاوم در برابر اسیدها هستند که این ویژگی باعث دوام آنها در محیط های اسیدی می­شود.
  • در این نوع سرامیک، جذب آب بسیار کم بوده و مقاومت بالایی در برابر انجماد و یخ زدگی دارد.
  • اینگونه سرامیک­ها در برابر سایش از مقاومت بالایی برخوردار بوده و همچنین سختی زیادی دارند.
  • این نوع سرامیک دارای مقاومت مکانیکی زیادی است.
  • چگالی جرمی آنها کم است که در نتیجه اجزای سبک وزنی دارند.

نصب و اجرای تایل سرامیک ضد اسید چگونه است؟

به منظور آنکه بتوان از ویژگی‌های مثبت این سرامیک استفاده کرد، رعایت مواردی در نصب، اجرا و بند کشی این نوع سرامیک ضروری است.
در محیط­های اسیدی، لازم است از ملات و چسب ضد اسید جهت کار گذاشتن و بندکشی اینگونه تایل استفاده نمود، زیرا ملات عادی در این مکان­ها خورده شده و ابتدا باعث لق شدن کاشی شده و سپس باعث آسیب‌دیدگی و شکستگی آن می­گردد. در نتیجه، به مرور مواد و مایعات موجود در محیط در زیر سرامیک باقیمانده و باعث انتشار بوی نامطبوع در محیط می­گردد.
همچنین در زمان نصب، بسته به ابعاد تایل حداقل فاصله بندها در حدود 3 تا 5 میلی متر باشد.
دقت داشته باشید که در مکان­هایی که وسایل نقلیه و بارهای سنگین حمل و نقل می­شوند، سطح زیر تایل سرامیک ضد اسید کاملا از ملات پوشانده شود.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *