مقالات

کاشی رنگی بیمارستانی

کاشی رنگی بیمارستانی

بدون تردید، برای پوشش طرح کف و دیوار محیط های بیمارستانی و درمانی، کاشی رنگی بیمارستانی گزینه مثمر ثمر و مطلوبی به شمار می رود. از آنجایی که در محیط بیمارستان، بهداشتی بودن یکی از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می شود، کاشی های بیمارستانی باید بهداشتی و سازگاری کامل با خدمات این فضاها داشته باشند. به طور کلی، محیط ‌های بیمارستانی از بخش ها، قسمت ها و اتاق ‌های مهمی تشکیل شده است. وجود آلودگی در این اتاق ها ضمن ایجاد مشکلات بزرگ، می تواند سلامت بیماران را تحت شعاع قرار دهد. در این شرایط، استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی راهکار مفید و مطلوبی محسوب می شود. چراکه از آلودگی قسمت های مختلف محیط های بیمارستانی جلوگیری به عمل می آورد. شایان ذکر است که کاشی رنگی بیمارستانی در ایجاد محیطی تمیز و مرتب نقش برجسته و پر رنگی ایفا می نماید.

کاشی رنگی بیمارستانی

ضرورت استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی

بدون اغراق، نقش و اهمیت مراکز درمانی و بیمارستانی در تحقق سلامت جامعه را نمی توان نادیده گرفت. بر همین اساس، رعایت موازین و اصول بهداشتی می تواند در این زمینه بسیار مؤثر و تاثیر گذار باشد. پوشش کف و دیوار مراکز پزشکی و درمانی با کاشی رنگی بیمارستانی برای متبلور ساختن نظافت و رعایت اصول بهداشتی، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. این محصول به علت برخورداری از تنوع رنگ و طرح بالا، برای پوشش سطوح مختلف بیمارستان گزینه مقرون به صرفه و کاربردی به شمار می رود. مقاومت در برابر رطوبت، استفاده از کاشی های رنگی را با روند رو به رشدی همراه ساخته است. همچنین مقاومت در برابر سایش، خش، و لکه پذیری از نقاط عطف کاشی های رنگی بیمارستانی محسوب می شود. ناگفته نماند که کاشی رنگی بیمارستانی در برابر عوامل محیطی، شیمیایی و مواد اسیدی، از مقاومت قابل توجهی برخوردار می باشد.

کاشی رنگی بیمارستانی

ویژگی های مهم کاشی رنگی بیمارستانی

کاشی رنگی بیمارستانی از لحاظ کیفیت و مرغوبیت و متریال به کار رفته در بافت آن با کاشی های دیگر بسیار تفاوت دارد. از آنجایی که این محصول باید با محیط های بهداشتی سازگاری و تطابق کامل داشته باشد، به صورت آنتی باکتریال تهیه و تولید می گردد. مضاف بر این، کاشی های رنگی بیمارستانی  به علت تردد افراد مختلف بر روی سطح آن، از مقاومت بالایی بهره می برند. لازم به ذکر است که در تولید و ساخت کاشی های بیمارستانی از مرغوب ترین و بهترین متریال استفاده به عمل می آید. همچنین در تنظیم شدن دقیق این محصولات دقت و حساسیت زیادی اعمال می شود تا کوچکترین درزی در سطح کاشی ایجاد نگردد. غالباً کاشی رنگی بیمارستانی به منظور کاهش درز کاشی ها بزرگ تر از حالت عادی به نظر می رسند. از سوی دیگر، این کاشی ها از سطح محکم، بادوام، هموار و صیقلی برخوردار می باشند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که سطح صاف و یکدست با وجود کاشی رنگی بیمارستانی عجین شده است. چراکه از ایجاد آلودگی و لکه بر روی سطوح جلوگیری به عمل می آورد.

نحوه انتخاب رنگ کاشی رنگی بیمارستانی

به طور کلی، در بیمارستان ها استفاده از رنگ های مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. بر این اساس،  کاشی رنگی بیمارستانی مورد استفاده در اتاق عمل عموما به رنگ آبی و سبز در نظر گرفته می شود. این رنگ ها از خستگی چشم جراحان در اتاق عمل جلوگیری به عمل می آورد. رنگ سبز روشن از دیگر رنگ هایی می باشد که در مراکز درمانی در طیف وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول، بخش رادیولوژی از کاشی های به رنگ سبز روشن بهره می برد. استفاده از این رنگ در اتاق رادیولوژی ضمن ایجاد نمای منحصر به فرد، نقش بسزایی در کاهش جذب اشعه به بیماران ایفا می نماید. از دیگر نمونه رنگ های کاشی رنگی بیمارستانی می توان به رنگ آبی اشاره نمود. کاشی های به رنگ آبی در اتاق انتظار مورد استفاده واقع می شوند. از آنجایی که در محیط بیمارستان استرس و فشار روانی بر بیماران و همراهان آنها غلبه پیدا می کند، کاشی ها و سرامیک های به رنگ آبی، علاوه بر تاثیر گذاری مثبت بر روان آنها، زمینه آرامش و آرام شدن بیماران را فراهم می آورد. بدون تردید، از موضوعات مهم و حائز اهمیت در محیط بیمارستان ها، رعایت نظافت و بهداشت می باشد. استفاده از کاشی رنگی بیمارستانی به رنگ سفید، از بهترین گزینه ها برای جامه عمل پوشاندن به این امر می باشد. رنگ سفید به دلیل بازتاب دادن نور، به خوبی لکه و آلودگی ها را نمایان می سازد.

کاشی رنگی بیمارستانی

موارد استفاده و کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی

در حال حاضر به علت تنوع  بالا در رنگ و مدل ، به انضمام کیفیت و دوام، کاشی رنگی بیمارستانی در طیف وسیع و گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. بر این اساس، استفاده در محیط های بیمارستانی و مراکز درمانی، از مهمترین موارد کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی به شمار می آید. همچنین برای پوشش سطوح کلینیک های خصوصی نیز بر روی استفاده از این محصول حساب ویژه ای باز می نمایند. از دیگر موارد کاربرد کاشی رنگی بیمارستانی می توان استفاده از این محصول در مطب پزشکان را عنوان نمود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *