مقالات

سرامیک های ضد باکتری

سرامیک های ضد باکتری

مزایای کلیدی فن آوری های خلاقانه ضد باکتریایی سرامیک

امروزه سرامیک ها در فضاهای مختلف تجاری، مسکونی، بهداشتی و سایر موارد بشکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. سطوح سرامیکی که عمدتا در دیوار ها و کف ساختمانها و مراکز بهداشتی نصب می شوند معمولا در معرض رطوبت و شرایط مرطوب قرار می گیرند و مستعد رشد باکتری های مضر می باشند .

شستشو با پاک کننده های ضد عفونی کننده یک روش اساسی برای کاهش موقت حضور میکروب ها روی سطوح سرامیکی است. با این حال تحقیقات نشان داده است که محصولات تمیز کننده دارای اثر کوتاه مدت هستند ، به این معنی که میکروب ها بلافاصله پس از تمیز کردن سطح ، هر بیست دقیقه دو برابر می شوند و در واقع دوباره سطوح را آلوده می سازند . بر خلاف اسپری های ضد عفونی کننده ، فن آوری های ضد باکتریایی ساختاری می توانند رشد باکتری را بر روی سطح سرامیک به طور منظم کنترل نمایند .

تولید سرامیک یک فرایند پیچیده و با چالش های فنی بسیار است. سرامیک ها از خاک رس و سایر عناصر خاک رس طبیعی تشکیل شده اند، به این معنی که ترکیب مواد اولیه از معادن محلی می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. علاوه بر تفاوت مواد معدنی طبیعی ، متغیرهای فراوانی  در فرآیند تولید از جمله  دما و زمان و شرایط جوی وجود دارند که می توانند بر تولید این محصول تأثیر بگذارند. افزودن فناوری ضد باکتریایی در عین فواید آن می تواند یک فرایند چالش برانگیز باشد زیرا ممکن است ترکیب افزودنی ضد میکروبی و مواد معدنی موجب بروز فعل و انفعلاتی غیر قابل پیش بینی  در لعاب سرامیک شود. تاثیر هر یک از این عوامل در گرمای زیاد ایزوله شده، تغییر در مواد اولیه یا مواد افزودنی  و همچنین اثرات متقابل شیمیایی بین آنها می توانند اثرات متفاوتی را ایجاد کنند. اختلال در تعادل ظریف در بین اجزای مختلف می تواند  موجب  آسیب، لکه، ذوب شدن در محصول سرامیکی و ویژگی های آن شود. دانش، مهارت و انعطاف پذیری فوق العاده ای لازم است که همه این عوامل را در نظرگرفته شود تا یک محصول سرامیکی تولید شود که نه تنها از نظر عملکردی و زیبایی شناختی بلکه از رشد میکروبی نیز برای تولید کنندگان سرامیک ویژگی های موثر را به ارمغان آورد.

شرکت های تولید کننده سالها و بطور گسترده ای تلاش کرده اند تا فن آوری های ضد باکتریایی را ایجاد کنند که بدون تغییر در سطح سرامیک و یا نیاز به نور ماوراء بنفش روی سرامیک ها قادر باشند که این افزودنی را در لعاب جاسازی نموده و بطور مداوم سطوح را در مقابل باکتری ها محافظت نمایند .  مزایای اصلی سرامیک های ضد باکتریایی حفاظت یکپارچه در برابر باکتری های بیماری زا، مبارزه با رشد لکه و بو می باشد. این ویژگی بخصوص برای بیمارستانها، مدارس و سایر محیط های بهداشتی بسیار مفید است .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *